Facebookovú libru brzdí tlak regulátorov

TlačHospodárske Noviny; str. 10 (Správy / Politika) ● 15. 10. 2019 ● Negativný

Vydavateľ: MAFRA Slovakia, a.s. ● Autor: robert.turza@mafraslovakia.sk, Róbert Turza ● Rubrika: FIRMY & FINANCIE

Téma: AFISP

Kľúčové slová: finančné služby

Odkaz: https://media.monitora.cz/pdf-preview/3652/69901439-40a021a783ed09bacebf/

FINANCIE

Vlády i centrálne banky sa boja menovej destabilizácie, prania špinavých peňazí či financovania terorizmu.

Bratislava – Stodvadsaťštyri dní. Toľko uplynulo od oficiálneho predstavenia pripravovanej kryptomeny Facebooku s názvom libra. Zámer spoločnosti vytvoriť vlastné virtuálne platidlo možno potešil používateľov Facebooku, no zároveň vystrašil regulátorov finančných trhov, ako je Európska centrálna banka alebo americký Fed. Tí zvažujú proti libre v prípade potreby zakročiť. Dôvodom je podľa nich fakt, že enormne vysoký počet používateľov Facebooku by pri spustení libry mohol narušiť fungovanie peňažných trhov.

Oznámenia o prípadnom zákaze nového projektu následne vyvolávajú paniku v kruhoch spojencov Facebooku, ktorí mali s vývojom libry a jej prevádzkou pomáhať. Príkladom je odchod významných hráčov z projektu ako PayPal a najnovšie aj spoločností Visa, Mastercard, eBay či Stripe. „Po odchode významných partnerov klesá dôveryhodnosť tejto meny v očiach investorov,“ hovorí analytik Nextfinance Jiří Cihlář.

Problémy aj pre euro

Facebook mal v pláne vytvoriť asociáciu, ktorá by v čase spustenia libry mala zhruba sto členov. V jej počiatkoch ich bolo dvadsaťosem. Príčinou ich odchodu mali byť obavy z úspešnosti projektu, ako aj dobré vzťahy s regulátormi. „Spoločnosti ako Visa, Mastercard a ďalšia by si mohli pokaziť renomé a dobré meno v očiach regulátorov, čo taktiež prispelo k tomu, aby z projektu odišli,“ konštatuje analytik Capital Markets Erik Kašuba.

Celosvetoví hráči, ktorí sa do vývoja novej virtuálnej meny rozhodli ísť, museli tušiť problémy hneď po oznámení projektu. Európska komisia totiž vzápätí členom asociácie rozposielala dotazníky, čo malo byť prípravou na oficiálny štart vyšetrovania. Projekt narážal aj na odpor Európskej centrálnej banky. Člen jej výkonnej rady Yves Mersch uviedol, že digitálna mena Facebooku libra môže podkopať kompetencie samotnej inštitúcie. „Libra by v závislosti od úrovne jej akceptovania a od podielu eura v jej rezervnom koši mohla obmedziť kontrolu ECB nad eurom, oslabiť mechanizmus transmisie menovej politiky tým, že by ovplyvnila likvidnú pozíciu bánk v eurozóne, a podkopať medzinárodnú úlohu spoločnej meny,“ uviedol Mersch. Len o pár dní neskôr hovoril už vyslovene o zákaze libry na európskej pôde aj francúzsky minister financií Bruno le Maire.

Obavy aj za veľkou mlákou

Na americkom trhu, kde sa pripravuje na spustenie vlastnej digitálnej meny najväčšia domáca banka JP Morgan Chase & Co, kritizoval libru medzi prvými samotný prezident krajiny. „Ak sa Facebook a ďalšie firmy chcú stať bankou, musia požiadať o novú bankovú licenciu a stať sa subjektom všetkých bankových regulácií, rovnako ako ďalšie banky, národné i zahraničné,“ uviedol Donald Trump. Rovnako sa vyjadril aj šéf Fedu Jerome Powell. Vyhlásil, že prípravy digitálnej meny by nemali pokračovať, a že zriaďuje pracovnú skupinu, ktorá bude projekt sledovať.

Facebook plánuje zaviesť libru v prvej polovici roku 2020. Pred Kongresom v USA sa však zaviazal, že menu nespustí skôr, ako budú vyriešené všetky otázky a obavy regulačných úradov.

Libra je navrhnutá tak, aby bola naviazaná na kôš menových aktív. Vďaka tomu by mala predchádzať divokým výkyvom kurzu, ktorý je častý v prípade bitcoinu a ďalších kryptomien. Výhodou je aj centralizácia meny, pričom kontrola má byť zverená do rúk neziskovej asociácie so sídlom vo Švajčiarsku. Libra má vďaka početnej používateľskej základni Facebooku predstavovať online obchodné i finančné služby pre viac ako miliardu klientov. To však podľa kritikov môže predstavovať nebezpečenstvo. „V stávke je menová suverenita krajín po možnej privatizácii peňazí jediným aktérom s viac ako dvoma miliardami používateľov na planéte,“ uviedol Le Maire a dodal, že digitálna mena môže byť využívaná na pranie špinavých peňazí a na financovanie terorizmu.

ČO TREBA VEDIEŤ O NOVEJ KRYPTOMENE

Názov libra znamená „váhy“. Na Slovensku sa však librou tradične označuje britská mena. Facebooková libra by podľa vyjadrenia spoločnosti mala byť zaujímavá najmä pre ľudí, ktorí nemajú klasický bankový účet, no používajú smartfón. Transakcie sa budú dať vykonávať prostredníctvom samostatnej aplikácie a aj prostredníctvom už výrazne rozšírených komunikačných platforiem WhatsApp a Messenger. Libra zároveň bude viazaná na svetové meny a ďalšie finančné aktíva, čo má zabrániť prudkým výkyvom jej hodnoty. Facebook zároveň vytvorí digitálnu peňaženku s názvom Calibra, ktorá umožní používateľom bezpečne ukladať svoje facebookové libry.

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg chce zaviesť libru v prvej polovici budúceho roka. SNÍMKA: REUTERS

Autor: Róbert Turza robert.turza@mafraslovakia.sk